Specjalista ds. egzekucji

Komornik – to osoba pełniąca funkcję publiczną, której celem jest wykonywanie postanowień sądowych, m.in. dotyczących egzekucji należności.

W Polsce działa sporo komorników, którzy wykonują własne obowiązki na terenie całego kraju. Choćby wiele osób kojarzy komornika z osobą, której zadaniem jest wyciąganie pieniędzy z dłużników, to tak rzeczywiście jego praca polega na czymś więcej niż tylko na pobieraniu należności.

Jednym z obowiązków komornika jest weryfikacja sytuacji majątkowej dłużnika a także znajdowanie majątku, który mógłby zostać zajęty na poczet długu. Komornik może wykorzystać różnorodne narzędzia do odnalezienia składników majątku dłużnika, takie jak na przykład. banki, urzędy, księgi wieczyste, czy firmy ubezpieczeniowe.

Komornik jest także uprawniony do prowadzenia licytacji nieruchomości albo ruchomości, które zostaną zlicytowane na rzecz wierzyciela. W przypadku licytacji nieruchomości, wartość wylicytowanego mieszkania, domu czy działki często pokrywa dług zupełnie albo co najmniej w znacznej części.

Warto zaznaczyć, że komornik nie funkcjonuje w interesie dłużnika, niemniej jednak w interesie wierzyciela, który zlecił mu egzekucję należności. Jednakże właściwie każdy dłużnik ma prawo do obrony swoich interesów i może korzystać z pomocy adwokata, który pomoże mu walczyć o swoje prawa. Warto także pamiętać, że w każdej chwili nie gorzej unikać zadłużenia, ponieważ komornik może nie tylko zajmować nieruchomości czy ruchomości, niemniej jednak też uposażenie, rentę, emeryturę, czy wręcz zasiłki.

Podsumowując, choć komornik kojarzy się z nieprzyjemnymi sytuacjami, to natomiast jest on osobą, która pełni bardzo istotną funkcję publiczną i ma za zadanie dbać o interesy wierzyciela. Stąd też warto unikać zadłużania się oraz szybko uregulować wszelkie zaległości finansowe, aby uniknąć problemów z komornikiem.

Polecana strona: komornik Grudziądz.

Say Something