Kiedy konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty

Przeglądając fora internetowe można powiedzieć, że chondromalacja rzepki i jej dylematy to postrach sportowców. Nietrudno znaleźć kogoś kto po usłyszeniu tej diagnozy skończył z aktywnością fizyczną lub zalecono mu długą rehabilitację. Czym poprawnie jest to schorzenie, jakie są objawy- cóż zainteresowałem się tym problemem.

Więc czym jest chondromalacja rzepki. Co ciekawe doczytałem, iż to rozmiękanie rzepki albo kłykci kości udowej. Jest to też rozpulchnianie chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnie stawowe co zapobiega tarciu w stawie oraz dodatkowo pozwala bezbolesny chód i rozkład obciążeń w ciele. Ta choroba prowadzi do utraty sprężystości i twardości chrząstki przez co ona nie spełnia swojej ochronnej funkcji. Wraz z postępem choróbska – chrząstka ta ulega spłaszczeniu, zwyrodnieniu aż do powstania szczelin odsłaniających kość. Bardzo często prowadzi to do chodzenia o kulach lub artroskopii.

W diagnostyce chonodromalacji w metodzie Outerbridge wyróżnia się jej 4 stopnie degradacji jak
1 stopień gdzie występują jedynie zmiany powierzchowne i spluszowacenie,
2 stopień jak przykładowo. chrząstka traci własną gładkość, bo są pęknięcia i fragmentacja grubości,
3 odcinek już są pęknięcia w tkance pod chrzęstnej ale bez odsłonięcia kości.
I czwarty – ostatni etap gdzie są ubytki odsłaniające kość albo tkankę pod chrzęstną.

I tu istotną ciekawostką jest że tkanka chrzęstna nie jest unaczyniona , a oprócz tego unerwiona i przez to praktycznie nie posiada zdolności regeneracji. I dlatego pierwsze dwa stopnie chronodromalacji w rzepce nie bolą. Zaś bóle w wyniku chondromalacji może pojawić się dopiero wówczas kiedy ubytki sięgają kości lub świetnie unerwionej i ukrwionej tkanki pod chrzęstnej. Rehabilitacja jak pole magnetyczne, jontoforeza lub lepiej lasery – pomogą. Ważny jest też lód, ucisk i leki przeciwzapalne jak ketonal. ibuprom, bo mogą pomoc w zmniejszeniu opuchlizny. Dowiedziałem się, iż chory może odnieść korzyści ze stosowania stabilizatora lub innej formy unieruchomienia przez kilka dni, ale powinien zacząć rehabilitować nogę , a dodatkowo kolano. Istotne jest w szczególności ćwiczenie na wewnętrzną część mięśnia czworogłowego uda.
Tak faktycznie największym kłopotem tej wrednej chondromalacji jest to, że to sprawa wybitnie indywidualna. Nie ma jednego wzoru postępowania. To co pomoże jednej osobie, może nie dawać jakichkolwiek efektów u drugiej. Właściwie każdy z nas jest inny. Dlatego nie ma co poszukiwać zł rad. Wybierzmy się do fizjoterapeuty lub także ortopedy który ma doświadczenie w pracy z chorymi albo sportowcami w Gdańsku albo w Gdyni i poddajmy się laserom, bo mi pomogły. Stwierdza się korzystny wpływ promieniowania laserowego na leczenie uszkodzeń i stanów zapalnych tkanek miękkich, gojenie dolegliwości. U fizjoterapeuty z Trójmiasta Pawła Michałowicza promieniowanie laserowe stosowane jest także w leczeniu problemów w kościach. W wielu badaniach pod mikroskopem np. stwierdzono zachodzące pod jego wpływem powiększenie unaczynienia i co ciekawe- szybsze formowanie się kostniny w miejscu choroby rzepki a dosłownie złamania. Bo chrząstka pokrywająca rzepkę jest dość gruba i wbrew pozorom nie tak łatwo ją zetrzeć a fizykoterapia jak laser pomaga.
Zastosowanie laseroterapii w procesie leczenia ma działanie przeciwbólowe, które wiąże się z jej wpływem na stan czynnościowy naczyń tętniczych i włosowatych oraz zwiększeniem odpływu limfy z miejsc dotkniętych stanem zapalnym. Efekt przeciwbólowy przypisywany jest również narastaniu zawartości endorfin i prostaglandyn oraz usprawnieniu komórkowych procesów metabolicznych. Warto zatem pamiętać, że chondromalacja to dolegliwość wtórna, coś musi być jej przyczyną, nie powstaje od tak. A powodów choroby jest zupełnie wiele jak – złe chodzenie i bieganie, złe obuwie lub również boczne przyparcie rzepki, zwichnięcia rzepki, przebyte urazy stawu kolanowego i potem nieprawidłowy tor ruchu rzepki. Pozostawienie niestabilnej rzepki może prowadzić do zapalenia stawu rzepkowo-udowego z obrzękiem błony maziowej i wysiękami , a ponadto zniszczenia chrząstki przez nieprawidłowe siły ścierające. W tych wszystkich i innych przypadkach rzepka może być obciążana nieprawidłowo co prowadzi do jej niszczenia w miejscach przeciążeń.
A chondromalacja diagnozowana jest zbyt pochopnie w Trójmieście, bo wręcz badanie U.S.G nie jest idealnym narzędziem do rozpoznania chondromalacji gdyż nie ukazuje nawet połowy powierzchni chrzęstnych. Zaś bóle w przedniej części kolana , a oprócz tego zły chód i wysięk, charakterystyczne trzaskanie podczas aktywności i mamy problem bo diagnoza gotowa, słyszymy że najlepiej byłoby przestać biegać, ściągnąć leki przeciwbólowe a jak to należy nie pomoże to konieczna jest rehabilitacja a na końcu – ortopedyczna operacja- a to brzmi jak wyrok na nas.
A ważna jest przerwa w sporcie lub zmniejszenie intensywności treningów. A bywa i tak,iż zdarza się, że również musimy dać czas, aby uszkodzona chrząstka zabliźniła się tkanką łączną. Receptą nie jest jednak przerwanie jakiejkolwiek aktywności, gdyż naszym priorytetem powinna być rehabilitacja i znalezienie przyczyny złego obciążania rzepki jak na przykład. złe buty albo złe chodzenie. Na prawdę istotna jest diagnoza o chondromalacji rzepki u ortopedy i może być postawiona prawidłowo a chrząstka może być zniszczona dużego czwartego stopnia- występują wtedy dolegliwości ze strony kości albo tkanki pod chrzęstnej.
Niech ortopeda lub kinezyterapeuta medyczny oceni indywidualnie nasz przypadek, dobierze leki, ćwiczenia jak rehabilitację. Znajdzie przyczynę bólu. Rehabilitacja rozwija się mocno, że w rzeczywistości warto spróbować niektórych metod zanim rzucimy sport lub udamy się na operację wiec udaj się do kinezyterapeuty i masażysty od chorób jak neurologiczne a także ortopedyczne i odbądż spotkanie dla potrzebujących z terenu Sopotu oraz z Gdańska Starego Miasta czy też Brzeżna lub Gdańska Moreny bądź w Gdynia Kolibki i Kolonia Chwaszczyno.
Niektórzy z was w tym momencie zadają sobie pytanie- co robić gdy nie wszyscy mają dolegliwości bólowe? A ma odpowiedź jest na prawdę istotna , a dodatkowo prosta. Dbajmy o nasze kości i stawy bo jedzenie oraz dobra regeneracja i rozgrzewka jest na prawdę istotna. No i rozciąganie , a dodatkowo odpowiednie buty, gdyż to ma bardzo duże znaczenie. W Trójmieście -pamiętajmy o tym i nie dajmy się chorobie.
Źródło: rehabilitant Gdańsk.

Say Something